CS1206KKX7RYBB104 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 5,208
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 88
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 736
TDK
In Stock: 1,406,933
Upgrade
Knowles Syfer
Similar
TDK
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CS1206KKX7RYBB104
DigiKey Part Number
13-CS1206KKX7RYBB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CS1206KKX7RYBB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CS1206KKX7RYBB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS1206KKX7RYBB104
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CS1206KKX7RYBB104 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)