PSMN9R5-100PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,172
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 9
onsemi
In Stock: 322
onsemi
In Stock: 467
In Stock: 775
In Stock: 424
In Stock: 1
In Stock: 64
Infineon Technologies
N-Channel 100 V 89A (Tc) 211W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN9R5-100PS,127
DigiKey Part Number
1727-4664-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN9R5-100PS,127
Description
MOSFET N-CH 100V 89A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4454 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
211W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.6mOhm @ 15A, 10V