FDP085N10A-F102 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,172
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
In Stock: 124
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Renesas Electronics Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Vishay Siliconix
In Stock: 993
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 20
N-Channel 100 V 96A (Tc) 188W (Tc) Through Hole TO-220-3
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDP085N10A-F102
DigiKey Part Number
FDP085N10A-F102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP085N10A-F102
Description
MOSFET N-CH 100V 96A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FDP085N10A-F102 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2695 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
188W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.5mOhm @ 96A, 10V