MOV-07D121KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-07D121KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-07D121KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D121KTR
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D121KTR Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
7.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
504 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
132 V