FGL35N120FTDTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 463
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 493
Datasheet
In Stock: 152
In Stock: 0
In Stock: 324
IGBT Trench Field Stop 1200 V 70 A 368 W Through Hole TO-264-3
FGL35N120FTDTU
DigiKey Part Number
FGL35N120FTDTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGL35N120FTDTU
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 70A TO-264
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
210 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
34ns/172ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 35A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
337 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
105 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 35A
Supplier Device Package
TO-264-3
Power - Max
368 W