FGL40N120ANDTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
IXYS
In Stock: 463
Datasheet
IXYS
In Stock: 493
Datasheet
In Stock: 152
In Stock: 0
In Stock: 324
IGBT NPT 1200 V 64 A 500 W Through Hole TO-264-3
FGL40N120ANDTU
DigiKey Part Number
FGL40N120ANDTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGL40N120ANDTU
Description
IGBT NPT 1200V 64A TO-264-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FGL40N120ANDTU Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
220 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
15ns/110ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 40A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Reverse Recovery Time (trr)
112 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
64 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-264-3
Power - Max
500 W